Wtorek, 3 Sierpnia 2021

Imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Nadajemy cyfrowo! Radia Kraków i Off Radia Kraków słuchać można również w DAB+

19

A
A
A
Nieustannie rosnące oczekiwania względem sygnału radiowego stały się tak duże, że popularny dotychczas FM nie może im sprostać. Zasięg, jakość dźwięku jak również przekaz wzbogacony o dodatkowe treści to tylko część nowości, jakie niesie ze sobą radiofonia cyfrowa. Postaramy się przybliżyć Państwu technologię nazwaną DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

fot. Andrzej Pilichowski Ragno

DLACZEGO DAB+

Od wielu lat jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących cyfryzacji sygnału radiowego. Wiadomo, że możliwości popularnego FM’u już się wyczerpały. Skala uległa zagęszczeniu. Brakuje możliwości technicznych, aby umożliwić rozpoczęcie pracy nowym nadawcom o zasięgu krajowym
jak i lokalnym.

Sygnał cyfrowy eliminuje te ograniczenia. Możemy tu mówić o częściowej analogii do cyfryzacji sygnału telewizyjnego. Znowu będziemy używać terminu MULTIPLEKS. To nic innego, jak możliwość nadawania na jednej częstotliwości wielu cyfrowych sygnałów rozgłośni radiowych. Zamiast jednej analogowej aż 15 rozgłośni zero-jedynkowych. Pamiętajmy też, że multipleksów będzie wiele. Specjalne algorytmy kodowania sygnału oraz jego buforowanie po stronie odbiorcy zapewni nam ciągłość słuchanej audycji gdy będziemy w ruchu i to nawet przy bardzo dużej prędkości przemieszczania. Znikną wszelkie szumy. Dynamika sygnału radiowego dorówna jakości płyty CD.

Zarówno nadawców jak i odbiorców powinien zainteresować także fakt, że koszty nadawania sygnału radiowego będą aż o 75% niższe niż obecnie.

Off Radia Kraków na radioodbiornikach cyfrowych DAB+ słuchać można w Krakowie oraz w północno-wschodniej części Małopolski, w Rzeszowie i okolicach, w okolicach Gorlic oraz w Nowym Sączu i okolicach.


Off Radio Kraków – do usłyszenia cyfrowo w odbiornikach DAB+ oraz w sieci kablowej T-MONT, na stronie off.radiokrakow.pl/sluchaj-online oraz mobilnie za pomocą bezpłatnej aplikacji Radia Kraków.
 

WIĘCEJ INFORMACJI NT. TECHNOLOGII DAB+

Liczba komentarzy: 19

raf

Środa, 30 Września 2020, 13:14

@olek

szkoda że nie umiesz skożystać z DAB i samemu sobie znależć stacji. Masakra jak ludzie musza mieć wszystko na talerzu podane.

Odpowiedz

kluklu

Niedziela, 24 Listopada 2019, 14:17

kakaka

Odpowiedz

wturek

Piątek, 31 Maja 2019, 15:58

Ok XD

Odpowiedz

olek

Czwartek, 11 Lutego 2016, 08:33

szkoda że nigdzie nie ma informacji na jakich falach można was słuchać

Odpowiedz

Janusz

Piątek, 25 Grudnia 2015, 11:20

@krótkofalowiec

Popieram, sygnał po kompresji nadaje się jedynie do odtwarzania w kuchni, samochodzie. Liczy się jakość sygnału, nie ilość nadawanych audycji.. Dekompresja nie przywróci jakości sygnału, który był przed kompresją.

Odpowiedz

Żeleźniok

Poniedziałek, 27 Kwietnia 2015, 02:09

Mikrowieża Philips ,z anteną wewnętrzną odbiera bez problemu Radio Kraków i Off w dolinie na zachód od Tychów.Fajnie !Gdyby ktoś chciał nabyć ,to sprzęt brzmienie ma przyzwoite ,lecz jego oprogramowanie ma problem z zapisem zeskanowanych stacji i wyświetlaniem Polskich znaków w RDS.Na razie Philips nie reaguje na sugestie wsparcia .

Odpowiedz

Żeleźniok

Poniedziałek, 27 Kwietnia 2015, 02:09

Mikrowieża Philips ,z anteną wewnętrzną odbiera bez problemu Radio Kraków i Off w dolinie na zachód od Tychów.Fajnie !Gdyby ktoś chciał nabyć ,to sprzęt brzmienie ma przyzwoite ,lecz jego oprogramowanie ma problem z zapisem zeskanowanych stacji i wyświetlaniem Polskich znaków w RDS.Na razie Philips nie reaguje na sugestie wsparcia .

Odpowiedz

tusip

Niedziela, 22 Lutego 2015, 15:06

a czy mógł bym prosić o plik PLS ponieważ nie chce mi odtwarzać na radiu internetowym Cocktail Audio i musze mu pllik pls wgrac

Odpowiedz

PGM

Środa, 4 Lutego 2015, 20:03

@Piotr

Nazwy EId zostaną uporządkowane najpóźniej pod koniec marca br, jest to kwestia decyzji UKE i PR. EmiTel jest tylko wykonawcą postanowień organów państwowych.

Odpowiedz

Marek

Sobota, 31 Stycznia 2015, 18:01

Nie mam nic przeciwko powstaniu Off Radio Kraków, ale dlaczego dzieje się to kosztem jakości nadawania głównego programu Radio Kraków. W DAB+ obniżono jakość nadawania Radio Kraków do 88 kbs. Natomiast program Off Radio Kraków ma 96 kbs. Jest to niepoważne działanie ze strony Radia Kraków, bo znacznie więcej osób będzie słuchać ich głównego programu a Off Radio Kraków będzie raczej programem dla wąskiej grupy słuchaczy.

Odpowiedz

Piotr

Sobota, 31 Stycznia 2015, 06:39

A ja już tyle prosiłem /Radio Kraków aby zainterweniowali i wpłynęli na to aby uporządkowano nazwy EID radia DAB+. To chyba sprawa operatora Emitel. Mój tuner nie może odbierać Radio Katowice z tego powodu a odbieram Radio Kraków ( z czego się cieszę ;-) ) Ten problem cały czas istnieje. Są tacy słuchacze jak ja , którzy są w zasięgu DAB+ Katowic także i chcieliby w pełni wykorzystać swój sprzęt.

Odpowiedz

słuchacz

Środa, 28 Stycznia 2015, 11:51

@Paweł

to niestety chyba od Radia Kraków nie zależy, przecież gdyby mogli to by siali na cały kraj

Odpowiedz

Gregor

Środa, 28 Stycznia 2015, 11:49

@krótkofalowiec

liczy się sposób kodowania, a nie tylko pojemność porównaj dźwięk Radia Kraków z fm i dab+. Nawet z lekko przytępionym słuchem usłyszysz wyraźną różnicę

Odpowiedz

krótkofalowiec

Wtorek, 27 Stycznia 2015, 23:18

O dynamice sygnału radiowego dorównującego płycie CD to chyba żartujecie... Czyżbyście nadawali z bitrate 320kb/s - jakoś nie wierzę. Ale do takiej muzyki jaką puszczacie i do kuchennego radyjka wystarczy. A co z ludźmi, którzy chcieliby posłuchać radia na naprawdę dobrym stacjonarnym sprzęcie? Poza tym kompresja "niszczy" stereo czego w przypadku zwykłego FM nie ma. Nie zamydlajcie ludziom mózgów, że radio cyfrowe ma jakość WMA-CD !!!

Odpowiedz

Olek

Wtorek, 27 Stycznia 2015, 09:31

@Krzysztof Miśkowicz

RK słychac jeszcze w Dębicy. Potem już tylko internet

Odpowiedz

Paweł

Poniedziałek, 26 Stycznia 2015, 16:31

Radio będzie fajne, przynajmniej tak si zapowiada, ale mapka z napisami "Lesser Poland Voivodeship" to jakieś nieporozumienie. Panowie na co poszedł wpływ z abonamentu i reklam, których wcale mniej niż w komercyjnych radiach, bo raczej nie na moc nadajnika, który ledwo Kraków pokrywa, ani na solidną stronę...

Odpowiedz

Piotr C.

Niedziela, 25 Stycznia 2015, 18:23

@Krzysztof Miśkowicz

@Krzysztof, pisaliśmy do siebie już wcześniej :-) . Z mapki zasięgu DAB+ Kraków nawet widać, że zachodnia Małopolska jest troszeczkę pokrzywdzona, jeśli chodzi o zasięg. Cieszę się , że u Ciebie w okolicach Bochni sytuacja jest lepsza i wystarczy tylko antena teleskopowa. Ja na razie pozostanę przy antenie dachowej i też będę się cieszył nowym radiem Off Radio Kraków. Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Miśkowicz

Sobota, 24 Stycznia 2015, 21:06

@Piotr C.

Nie zgadzam się z tobą ponieważ w okolicach Bochni sygnał jeszcze jest słyszalny co oczywiście bardzo mnie cieszy :D

Odpowiedz

Piotr C.

Sobota, 24 Stycznia 2015, 11:10

Na chwilę obecną zasięg DAB+ Kraków jest bardzo mizerny. Ja mieszkam w okolicach Tenczynka ( zachodnia Małopolska) i aby odebrać coś na moim odbiorniku DAB+ muszę podłączyć antenę dachową ze wzmacniaczem. Na antenie teleskopowej ma poziom zero sygnału. Tak więc koszty nadawania są mniejsze po stronie nadawcy , ale my odbiorcy, oprócz tego że płacimy bardzo dużo za mały odbiornik DAB+ to jeszcze musimy instalować dodatkowe anteny aby cokolwiek odebrać. Mam nadzieję, że to początki DAB+ w Polsce i zasięg będzie ciągle poszerzany. Pozdrawiam

Odpowiedz